Co warto zobaczyć w Karpaczu? Najlepsze atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych

Należy do najpopularniejszych kurortów turystycznych położonych u podnóża Karkonoszy. Karpacz ma około 5 tys. stałych mieszkańców, a corocznie odwiedza go nawet ponad 2,5 miliona turystów. Przyciąga ich wyjątkowa atmosfera górskiego kurortu, doskonale położenie, bardzo rozbudowana infrastruktura oraz liczne atrakcje Karpacza i okolic. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Karpaczu. Przedstawiamy liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

widok na sudety

Co zobaczyć w Karpaczu? Punkty obowiązkowe

Karkonosze

śnieżkaOdpowiedzią na pytanie, co robić w Karpaczu, jest wypad w góry! Karkonosze stanowią podstawę dla wszystkich odwiedzających. Latem wielu turystów wybiera się na przechadzkę po lasach otaczających miasto. Początkujący piechurzy stawiają na spacer niebieskim szlakiem do schroniska Samotnia. Tutejsze szlaki w większości są szerokie, utwardzone i naprawdę łatwe do pokonania, dlatego sprawdzą się dla osób różniących się wiekiem i kondycją. Bez problemu mogą je pokonać rodzice z dzieckiem czy nawet ze sportowym wózkiem.
Osoby bez większego doświadczenia w górskich wędrówkach mogą wybrać się na równinę pod Śnieżką. Jest ona najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów (1603 m n.p.m.), zbudowanym z granitu (ze skał nazywanych hornfelsami). Wejście na samą górę możliwe jest kilkoma szlakami o różnym poziomie trudności:

  • szlak czarny (zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar). Długość szlaku to około 5,9 km (na wejście potrzebne jest około 2,5 godz.),
  • szlak czerwony prowadzi od parkingu pod hotelem Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Ma on 6,7 km, a na wejście potrzebne jest około 3 godz. Wiedzie przez piękne zakątki i pozwala podziwiać panoramy Karkonoszy, ale sprawdzi się jedynie latem (zimą część od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego jest zamknięta z powodu zagrożenia lawiną),
  • szlaki zielony i żółty są najłatwiejsze. Wiodą one od czeskiego Pec pod Śnieżkę i mają około 6,2 km długości (czas przejścia szlaku to około 3,5 godz.).

Wejście na Śnieżkę wymaga dobrej kondycji i pewnego doświadczenia w wędrówkach po wysokich górach. Osoby, które chcą szybko dotrzeć na szczyt i podziwiać przepiękne panoramy, mogą wybrać wyciąg krzesełkowy lub kolejkę gondolową (od czeskiego Pec do podnóża Śnieżki).

Dziki Wodospad

dziki wodospad

zapora spiętrzająca wody rzeki Łomnicy, która swoje źródła ma na wysokości 1407 m n.p.m. (na Równinie pod Śnieżką). W czasie ulewnych dreszczów i wiosennych roztopów rzeka wylewała i powodowała groźne powodzie. W 1897 roku lokalne władze podjęły decyzję o konieczności budowy zapory i zbiorników zabezpieczających. Dziki Wodospad powstał w latach 1910-1915. Pełni nie tylko formę zabezpieczenia przed powodzią, ale i stał się jedną z atrakcji Karpacza i okolic.

 

Dziki Wodospad to kolejna atrakcja, którą warto zobaczyć w Karpaczu. Położony jest w bliskim sąsiedztwie stacji kolejki linowej na Kopę. To kamienna

Krucze Skały

W Dolinie Płonicy, na zboczach Kruczej Kopy, można znaleźć wyjątkową formację skalną. Zastanawiasz się, co robić w Karpaczu? Krucze Skały to doskonały pomysł dla osób aktywnych. Funkcjonuje tutaj centrum wspinaczkowe z kilkudziesięcioma trasami o różnej trudności.

Skałki na Karpatce

W samym sercu kurortu znajduje się granitowe wzgórze porośnięte lasem sosnowym. Już z oddali Skałki na Karpatce przyciągają spojrzenia turystów. Zbocza i szczyt wzgórza pokryte są granitowymi blokami, na powierzchni można zaobserwować charakterystyczne zagłębienia, będące efektem wietrzenia skał (tzw. kociołki wietrzeniowe). Przez Skałki na Karpatce prowadzi czerwony szlak turystyczny, którym warto się przejść.

Co jeszcze warto zwiedzić w Karpaczu? Punkty dobre do zobaczenia latem i zimą

Skocznia Narciarska Orlinek

skocznia orlinek
Fani narciarstwa koniecznie muszą zobaczyć Skocznię Narciarską Orlinek z punktem konstrukcyjnym K-85. Jej początki ięgają 1912 roku, kiedy to niedaleko współczesnego hotelu Orlinek, powstała drewniana skocznia. W 1914 roku oddano tutaj skok na 38,5 m (był to ówczesny rekord). W 1932 roku skocznię przebudowano, jednak po II wojnie światowej obiekt rozebrano. Skocznia w tym samym miejscu została odbudowana w 1979 roku i nadano jej imię Stanisława Marusarza. Kolejne modyfikacje miały miejsce w roku 2000. Cztery lata później rekord skoczni ustanowił Adam Małysz (skok na 94,5 m).

Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Krajobrazowego

Podczas zwiedzania Karpacza warto zwiedzić Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Krajobrazowego (przy ul. Leśnej 9). Dostępna jest tutaj ekspozycja geologiczno-geomorfologiczna oraz ogród ziół i krzewów karkonoskich. Centrum mieści się w domu o karkonoskiej architekturze. Zobaczysz w nim:

  • panoramy 3D,
  • mapę geologiczną wschodnich Karkonoszy mającą postać mozaiki kamiennej,
  • a także imponującą kolekcję minerałów.

Świątynia Wang

świątynia wang
Zastanawiasz się, co oryginalnego można zwiedzić w Karpaczu? Ciekawostką dla miłośników architektury jest Świątynia Wang – unikalna budowla sakralna z XII wieku, utrzymana w stylu… skandynawskim. Drewniany kościółek powstał w miejscowości Vang w Norwegii. Gdy okazał się za mały dla potrzeb miejscowych mieszkańców, postanowiono go sprzedać. Najpierw zakupił go Jan Krystian Dahl na zlecenie króla Prus Fryderyka Wilhelma IV – norweski malarz z Drezna. Kościół rozebrano i przeniesiono do Berlina. Król pruski podarował go Karpaczowi, gdzie został przewieziony w 1842 roku. Uroczyste otwarcie nieco przebudowanego kościoła (dobudowano kamienną wieżę) odbyło się w 1844 roku. Obecnie Świątynia Wang nadal pozostaje budowlą sakralną ewangelików z Karpacza. Na cmentarzu przy świątyni znajduje się nagrobek Tadeusz Różewicza oraz Henryka Tomaszewkiego.

Muzeum Sportu i Turystyki

Osoby, które chcą zwiedzać miasto, swoją wycieczkę mogą wzbogacić o Muzeum Sportu i Turystyki. Pozwala ono poznać historię kurortu i zdobyć wiedzę, która pomoże lepiej poznać te karkonoskie okolice. Historia muzeum sięga 1974 roku. W zbiorach można podziwiać eksponaty z całych Sudetów Zachodnich.

Ekspozycja podzielona jest na 3 działy.

  1. Genezę i rozwój turystyki – można tutaj podziwiać fotografie i eksponaty pokazujące rozwój turystyki na terenie Karkonoszy.
  2. Dzieje sportów zimowych – w Karkonoszach rozwinęło się narciarstwo i saneczkarstwo, po zakończeniu II wojny światowej to właśnie Karpacz był polskim centrum sportu saneczkowego oraz bobslejowego. Zwiedzający mogą zobaczyć egzemplarze sanek, bobslejów, nart i karpli (łącznie z najstarszymi modelami), podziwiać trofea sportowe zdobywane przez znanych zawodników, odwiedzić dział dotyczący Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
  3. Ochronę przyrody – zgromadzone są tutaj fotogramy i eksponaty przedstawiające przyrodę Karkonoszy.

karkonosze

Gdzie z dzieckiem do Karpacza?

Muzeum Zabawek

Odwiedzasz Karpacz z dzieckiem i zastanawiasz się, gdzie się wybrać? Muzeum Zabawek to miejsce, które przypadnie do gustu całej rodzinie. Zostało ono założone w 1995 roku z inicjatywy Henryka Tomaszewskiego (znany mim z Pantomimy Wrocławskiej), który kupował lalki i zabawki podczas swoich zawodowych podróży po świecie.  W kolekcji można podziwiać eksponaty ukazujące zabawki produkowane od XVIII do XX wieku, w tym m.in.:

  • lalki z Australii, Meksyku i Japonii,
  • figurki szopkowe,
  • samochody strażackie,
  • klocki LEGO,
  • miniaturki domków dla lalek.

W muzeum często organizowane są dodatkowe atrakcje dla dzieci – warsztaty, imprezy tematyczne.

Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Kolejną atrakcją idealną dla osób, które zastanawiają się, co ciekawego w Karpaczu zwiedzić całą rodziną, jest Multimedialne Muzeum Karkonoszy. To swoiste centrum nauki o tych majestatycznych górach i ich okolicach. Materiały multimedialne przepełnione są merytoryczną wiedzą historyczną i przyrodniczą, prezentowane w bardzo ciekawy sposób. Prezentacje stanowią doskonałą lekcję o Karkonoszach.

Park Bajek

Park Bajek na Wilczej Porębie to doskonała atrakcja dla całej rodziny. Maluchy na pewno będą zachwycone, gdy przeniosą się do iście bajkowego świata, stworzonego na świeżym powietrzu wśród leśnych ścieżek. Zbudowano tutaj chatki, w których dzieci mogą spotkać:

  • Kopciuszka,
  • Śpiącą Królewnę,
  • Królową Śniegu,
  • Calineczkę…
  • …i inne bajkowe postaci!

Przy chatkach poszczane są nagrania z treścią poszczególnych baśni, a ruchome lalki rozwijają wyobraźnię. Gratką jest także nowoczesny plac zabaw z miniaturami Karkonoszy (m.in. Śnieżki). Latem działa specjalny tor zjazdowy na pontonach.

Świat Kolejek

Kolejną atrakcją dla rodzin z dziećmi są makiety kolejowe. Stworzono tutaj m.in. Dziki Zachód, Krainę Św. Mikołaja, podwodny świat, małe miasteczka, makiety bitwy powietrznej. Dzieci i dorośli doskonale będą bawić się na stanowiskach sterowania pociągami. Dostępne są również symulatory, wiele gier edukacyjnych o tematyce kolei, sala wirtualnej rzeczywistości. Z punktu widokowego można podziwiać panoramę Karpacza oraz Karkonoszy.

karpacz zima

Karpacz zimą – co robić?

Mroźna zima to pełnia sezonu turystycznego w Karpaczu. Ten uroczy górski kurort przyciąga pięknymi widokami na majestatyczną Śnieżkę i zbocza Karkonoszy oraz trasami narciarskimi. Liczne stoki, nowoczesne trasy (także sztucznie dośnieżane) o różnych poziomach trudności, wyciągi, wypożyczalnie sprzętu i szkoły narciarskie oraz bogata infrastruktura turystyczna… To doskonałe warunki dla miłośników białego szaleństwa w każdym wieku! Narciarzy przyciąga m.in. Karpacz SKI Arena, Biały Jar Winterpol, Stacja Narciarska pod Wangiem, Centrum Rekreacji Aktywnej pod Śnieżką czy Karpatka.

Co ciekawego warto zobaczyć w okolicach Karpacza?

Podczas pobytu w Karpaczu warto zwiedzić także bliższe i dalsze okolice. Warte uwagi są m.in.:

  • Kaplica Św. Anny na Grabowcu (Sosnówka),
  • Park Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach,
  • Kowary (Ryneczek, Góry i Kopalnie),
  • Dolina Pałaców i Ogrodów,
  • Szklarska Poręba.

Infrastruktura turystyczna na miarę XXI wieku

Najsłynniejszy kurort zimowy Karkonoszy i Sudetów słynie z doskonale rozbudowanej infrastruktury noclegowej, gastronomicznej i rozrywkowej. Szacuje się, że dla turystów przygotowano tutaj około 13 tys. miejsc noclegowych w licznych hotelach, kameralnych pensjonatach, stylowych willach utrzymanych w górskim klimacie oraz domkach do wynajęcia.

Rozbudowaną ofertę dla rodzin z dziećmi posiada Willa Karkonoska (ul. Karkonoska 51).  Interesuje Cię nocleg w Karpaczu lub okolicach? Stylowy budynek z lat 30. XX wieku zapewnia widok z okien i balkonów na piękną panoramę gór. Na Gości czekają:

  • wygodne pokoje 2-, 3-, 4- i 5- osobowe,
  • siłownia,
  • sauna.

Do dyspozycji odwiedzających pozostaje również:

  • ogród,
  • plac zabaw dla dzieci,
  • miejsce na grilla,
  • przechowalnia rowerów,
  • a także Chata Myśliwska.